Cegléden nyitott meg az ország első vidéki sportmúzeuma 1992. május 10-én. Közösségi hivatalos megnevezése: Ceglédi Sporttörténeti Gyűjtemény. Gallov Rezső sportügyekért felelős államtitkár avatta fel a Gubody utcai, egykori tanácselnöki házban a helyi sporttörténeti gyűjtemény első rendszeresen látogatható kiállítását. Ezt megelőzően a nyugdíjba vonuló Kürti Béla testnevelő tanár és tornaedző ötlete volt 1978-ban a Ceglédi Sporttörténeti Bizottság létrehozása, a város testnevelési és sport mozgalma múltjának felkutatása céljából. Hatalmas munka volt a levéltári-, sajtó- és sportszervezeti források áttanulmányozása. Ebből kitűnik, hogy az iskolai keretekben folyó testnevelés 1869-ben kezdett gyökeret verni a helyi Polgár Iskolában, majd az akkori fejlődési ütemben 1884-ben megalakult Cegléd első társadalmi sportegyesülete a Korcsolyázó Egylet. Kürti Béla „Fejezetek a ceglédi sport múltjából” c. munkája az első száz év történetét dolgozta fel.

Az 1978-1992. közötti 14 év időszak elég volt arra, hogy gazdag írásos és tárgyi emlékek gyülemletek fel a bizottság munkája által, már az első időszakban volt mit bemutatni a sport iránt elkötelezett múzeumlátogatóknak. A gyűjtemény állandóan gyarapodik és a jelesebb ereklyék gyorsan a közönség elé kerülnek. A helytörténeti gyűjtemény sokrétű bemutatása nyomon követhető az állandó kiállítás termeiben. A sok ezer relikvia legjelentősebb darabjai tekinthetők meg az I.sz. Szondy István és a II.sz. Zsengellér Gyula teremben. A város iskolai-, tömeg- és versenysportjának fejlődése mérhető le 52 darab üveges vitrinben és 18 asztali tárolóban. Ezen felül számtalan tabló, foto nagyítás és több száz portré emeli gazdaggá a látnivalókat. Természetesen vannak a gyűjteménynek olyan darabjai, melyek férőhely miatt nem láthatóak, de ezek az időszaki tárlatokon, illetve a kutatók számára betekinthetőek. A 17 ezer foto, a rengeteg levéltári anyag, a sport szakkönyvtár, az érem-, jelvény-, plakát és zászló-gyűjtemény a „kulisszák” mögött vár a látogatók igényének kielégítésére.
Az igazi relikviák a kiemelkedő eredményeket elérő ceglédi kötődésű élsportolók tárgyai között keresendők. Az olimpiai- és nem olimpiai sportágak legkiválóbb képviselői között – a felnőtt korosztályban - több mint ötvenen voltak, akik magyar nemzeti színekben értek el sikereket.
Az olimpiákon eddig 24 ceglédi szerepelt, köztük Szondy István olimpiai- és világbajnok öttusázó, Ungvári Miklós olimpiai ezüstérmes, VB bronzérmes és háromszoros Európa-bajnok dzsúdós, Lőrincz Tamás világbajnok, olimpiai ezüstérmes, háromszoros Európa bajnok birkózó. Ide soroljuk Csernai Tibor labdarúgót is, akik olimpiai bajnok labdarugó csapatunk tagja volt 1964-ben. Az élre kívánkozik Gál József személye is, aki Magyarország első birkózó világbajnoka volt 1950-ben. A paralimpiai versenyeken Pálinkás László arany- , Bíró Norbert bronzérmet nyert.
A 28 éves Sportmúzeum a Ceglédi Értéktár része.
EGYÜTTMÚKÖDÉSSEL ELŐRE
A múzeum fenntartója: Cegléd Város Önkormányzata
Szakmai mentor: Magyar Olimpiai és Sportmúzeum (Budapest)
Nemzeti hagyományápolás: Magyar Olimpiai Akadémia
Partner szervezetünk: Cegléd Városi Könyvtár
ÚTTÖRŐ MEGSZÁLLOTTAK
A Ceglédi Sportmúzeum vezetői:
Kürti Béla 1992 – 2000 között
Tószegi Miklós 2000 – 2004 között
Magyar László 2005-től
ADATOK ÉS ELÉRHETŐSÉGEK
Ceglédi Sportmúzeum
Cím: 2700 Cegléd, Gubody u 9.
Telefon: 06/53-316-930
06/30-214-0883
E-mail: sportmuzeum@cegledikultura.hu
WEB: www.cegledisportmuzem.hu
NYÍTVATARTÁS
Kedden és csütörtökön 15.00 – 18.00 óra között
Egyeztetés alapján a hét bármely más napján 10.00 – 17.00 óra között.
A Ceglédi Sporttörténeti Alapítvány
Az alapítvány 1991-ben került bejegyzésre. Alapítói a Budapest Bank Rt. és a Dél-Pest megyei ÁFÉSZ Igazgatóság (jogutódi átvállalással Hozam Zrt.) Feladata a nem jogi személyiséggel rendelkező Sporttörténeti Bizottság mellett a sporttörténeti gyűjtemény munkájának, benne a szervezet gazdálkodásának képviselete. Az alapítvány kezeli a gyűjtemény vagyontárgyi és működési rendjének kötelmeit. A civil szervezetekre vonatkozó jogszabályi keretek között képviseletet gyakorol a nemzeti örökség védelme érdekében a sport hagyományainak ápolásában.
Az alapítvány kuratóriumát a Sporttörténeti Bizottság tagjaiból kiemelt szakemberek alkotják.
Az alapítvány adószáma: 191802234-1-13
Banki jelzőszáma: Budapest Bank 10103812 – 03159137 – 00000007